Jaka rakieta do badmintona?

Jak rakieta do badmintona?

Jeżeli masz do 5 minut wolnego czasu, zachęcamy do zapoznania się z całością tekstu. Jeśli nie chcesz czytać całości rzut oka na grafikę wystarczy. Wizualnie pokazujemy na niej, jak dokonać trafnego wyboru rakiety do badmintona.

jaką wybrać rakietę do badmintona?

Badminton to dość skomplikowana dyscyplina. Aby skutecznie wybrać odpowiednią rakietę, warto wziąć pod uwagę 4 główne cechy.

1. Materiał z którego wykonana jest rakieta

Rakiety do badmintona mogą być wykonane z aluminium, grafitu lub tzw. kompozytu, który łączy różne materiały, takie jak stal hartowana z aluminium lub grafit z aluminium.

Większość modeli dla zaawansowanych graczy jest zrobiona z grafitu, uważanego za najwyższej jakości materiał dla rakiet badmintonowych.

Jakie cechy charakteryzują poszczególne materiały?

Rakieta z GRAFITU

 • efektywnie tłumi drgania = lepszy komfort i znacząco mniejsze ryzyko urazów
 • doskonale przekazuje energię = mocniejsze uderzenie
 • charakteryzuje się niską masą = wygoda gry i precyzja uderzenia

Rakieta z ALUMINIUM

 • tańsza w produkcji = atrakcyjna cena
 • generuje więcej wibracji = większe ryzyko urazów i mniejszy komfort gry
 • jest porównawczo cięższa = trudniejsza kontrola i mniejsza przyjemność z rozgrywki

Jeśli grasz w badmintona sporadycznie (rzadziej niż raz na miesiąc), na plaży czy w ogrodzie, lub nie jesteś pewien czy ta dyscyplina ci się spodoba – rakieta aluminiowa będzie odpowiednia.

Rakiety kompozytowe nadają się na pierwsze partie w specjalistycznym centrum. Jeśli jednak zamierzasz regularnie uprawiać badmintona (częściej niż raz na miesiąc), wybierz rakietę grafitową. Różnica w kosztach jest niewielka, a zadowolenie z rozgrywki i postępy w nauce są znaczące.

2. Waga rakiety

Typowa rakieta waży od około 70 do 110 gramów, a te najcięższe wykonane są z kompozytu lub aluminium. Zwykle jest to pierwsza specyfikacja podana na rakiecie.

Jak masa wpływa na styl gry?

Cięższe rakiety (85 gramów i więcej) charakteryzują się:

 • większą siłą uderzenia
 • większą stabilnością (nawet przy uderzeniach nie w sam środek)
 • mniejszą zwrotnością
 • większym obciążeniem dla ręki

 

Lekkie rakiety (poniżej 85 gramów) oferują:

 • lepszą kontrolę nad lotką
 • większą zwrotność
 • mniejszym impetem uderzenia
 • więcej wibracji przy uderzeniach nie w centrum

 

Jeżeli preferujesz dynamiczną grę, zwłaszcza w singlu, i często smeczujesz oraz długie lotki, warto rozważyć cięższą rakietę.

Z kolei, jeśli cenisz precyzję i delikatność w grze, lekka rakieta będzie dla Ciebie odpowiednia.

Rakiety idealne dla gry podwójnej są zazwyczaj lżejsze. Umożliwiają one szybsze reakcje na dynamiczne wymiany oraz bardziej precyzyjną grę przy siatce.

Lekkie rakiety są również zalecane dla początkujących.

Niezależnie od tego, czy jesteś silnym mężczyzną czy kobietą o delikatnych nadgarstkach, na początkowej fazie nauki gry zdecydowanie łatwiej jest korzystać z lżejszych modeli. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko kontuzji, próbując odbijać trudne zagrania przy jeszcze nie w pełni wykształconej technice.

3. Balans rakiety

Co to jest równowaga i jak ją określić?

 • rakietę można określić jako wyważoną w stronę głowicy (head heavy)
 • wyważoną w stronę trzonu (head light)
 • jeśli miejsce równowagi pokrywa się z połową długości rakiety (even)

 

Jak balans wpływa na zagrania?

Rakiety wyważone head heavy:

 • zapewniają większą moc uderzenia
 • są mniej zwrotne

 

Rakiety wyważone head light:

 • oferują mniejszą moc
 • są bardziej zwrotne

 

Rakiety o równowadze środkowej:

 • stanowią kompromis między dwoma wcześniejszymi typami – takie rakiety określamy mianem wszechstronnych

 

Jeśli regularnie grasz i preferujesz nacisk na rywala poprzez mocne uderzenia, wybierz rakietę z przewagą w stronę głowicy. Są one szczególnie zalecane dla graczy preferujących agresywną grę w singlu lub mężczyzn grających w mikstach.

Natomiast jeśli cenisz sobie precyzję, preferujesz dropy czy dokładne crossy, wybierz rakietę z przewagą w stronę trzonu.

Podobnie jak w przypadku lekkiej rakiety, model z przewagą w stronę trzonu będzie bardziej odpowiedni dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z badmintonem.

4. Sztywność

Sztywność rakiety czyli “sztywna“, “średnio sztywna” czy “elastyczna“, a czasem opisana jest przy użyciu przymiotników takich jak “bardzo”, np. “bardzo sztywna” lub “bardzo elastyczna”.

Co oznacza pojęcie sztywności?

Dotyczy to stopnia, w jakim trzonek rakiety (część łącząca główkę z rękojeścią) ulega odkształceniu podczas uderzenia. Rakiety bardziej sztywne będą mniej się odkształcać, podczas gdy elastyczne – znacznie bardziej.

Jak sztywność wpływa na zagranie?

Rakiety elastyczne:

 • łatwiej przekazują energię = większa moc uderzenia bez dodatkowego wysiłku
 • ułatwiają przyjęcie mocnych uderzeń = łatwiejsze kontrolowanie lotki
 • oferują mniejszą precyzję = mniej dokładne zagrania
 • zatrzymują lotkę na naciągu = gra jest wolniejsza

Rakiety sztywne:

 • zapewniają mocniejsze uderzenie = mniejsza strata energii
 • są mniej zwrotne = trudniej bronić się przed uderzeniami
 • zapewniają lepszą kontrolę = bardziej precyzyjne uderzenia
 • szybko odbijają lotkę = gra jest szybsza

Dla kogo odpowiednia jest dana sztywność?

Elastyczna rakieta odkształca się bardziej, ale potrzebuje więcej czasu, by wrócić do pierwotnego kształtu – lotka odbija się od rakiety zanim ta wróci do pierwotnej formy. Ułatwia to przebijanie lotki bez dużej siły, ale nie cała energia jest przekazywana na lotkę.

Dlatego sztywne rakiety, które wracają do swojego kształtu jednocześnie z odbiciem lotki, przekazują jej więcej energii, generując mocniejsze uderzenie niż rakiety elastyczne.

Gracze z dobrą techniką i preferujący ofensywną grę powinni wybierać rakietę o większej sztywności.

Modele bardziej elastyczne są polecane dla początkujących, graczy o defensywnym stylu gry oraz tych, którzy często grają w grze podwójnej.

Dobór rakiety do badmintona w zależności od poziomu gry

NOWICJUSZ

Jeżeli sięgasz po rakietę sporadycznie, na przykład podczas wakacji, wystarczy Ci rakietka aluminiowa, taka jak te dostępne w zestawach z dwiema rakietami i lotką. Przy tak okazjonalnej grze nie ma sensu przepłacać za bardziej zaawansowany sprzęt, a główny cel – zabawa – jest osiągalny bez względu na specyfikacje rakiety.

Jeśli jednak planujesz grać regularniej, z trenerem czy rodziną, warto zastanowić się nad rakietą wykonaną z kompozytu. Będzie ona bardziej komfortowa i przyjazna dla Twojego zdrowia.

Na początek swojej przygody z badmintonem wybierz rakietę lekką, z balansem skierowanym ku rączce lub równomiernym, oraz o średniej sztywności lub elastyczności.

DOŚWIADCZONY AMATOR

Często grasz ze znajomymi i chcesz, aby gra dostarczała Ci wiele przyjemności? Startujesz w pierwszych turniejach? A może od jakiegoś czasu uczestniczysz w lokalnych rozgrywkach? To świadczy o tym, że posiadasz już pewne umiejętności i wyczucie gry.

Nadszedł czas, aby zainwestować w rakietę wykonaną w całości z grafitu. Taki sprzęt jest bardzo trwały i nie odkształca się podczas mocniejszych uderzeń. Dodatkowo grafit nie przewodzi szkodliwych drgań do stawów, a niska waga rakiety pozwala na dokładne i techniczne zagrania.

PROFESJONALISTA

Regularnie rywalizujesz na poziomie ogólnopolskim, zarówno w turniejach profesjonalnych, jak i amatorskich. Czujesz, że potrzebujesz nowej rakiety, doskonale znasz swój styl gry i wiesz, jakie parametry pomogą Ci wygrywać.

W tym momencie kluczowe stają się nowoczesne technologie. Nie sprawią one, że nagle staniesz się lepszym graczem, ale mogą podnieść Twoje umiejętności o kilka procent. Na tym poziomie właśnie te drobne różnice mogą decydować o zwycięstwie.

Czy warto inwestować w droższy model z topowej serii?

Wszystko zależy od Twojego poziomu, stylu oraz typu gry.

Dla profesjonalistów, którzy bazują na precyzji i sile, nawet 1% różnicy może przekładać się na więcej wygranych. Jeśli jesteś zaawansowanym amatorem i masz wyczucie gry, rakietka z dodatkowymi technologiami może przynieść korzyści. Jeśli jednak dopiero zaczynasz lub nie zwracasz uwagi na drobne niuanse w budowie rakiety, skup się na jej podstawowych parametrach. Dobrze dobrana rakieta pomoże Ci rozwijać się i cieszyć grą.