Battledore and Shuttlecock (Volant): Przodek współczesnego badmintona

Przed szybkimi rajdami i precyzyjnymi uderzeniami nowoczesnego badmintona istniała prostsza gra, która urzekła graczy: Battledore & shuttlecock. Ta rozrywka, choć mniej ustrukturyzowana niż dzisiejszy badminton, położyła podwaliny pod sport, który znamy i kochamy.

lotkipiorowe battledore

Gra w Volanta

Battledore & Shuttlecock, znane również jako jeu de volant, były grą dla dwóch lub więcej osób. Sprzęt był prosty: małe rakietki lub “battledores”, wykonane z pergaminu lub rzędów jelit rozciągniętych na drewnianych ramach, oraz lotki wykonane z lekkiego materiału, takiego jak korek, z przyciętymi piórami przymocowanymi wokół górnej części.

Cel gry był prosty. Gracze używali rakiet, aby utrzymać lotkę w powietrzu tak długo, jak to możliwe. W przeciwieństwie do współczesnego badmintona, nie było siatki, a gra nie polegała na zdobywaniu punktów. Zamiast tego celem było niedopuszczenie do uderzenia lotki o ziemię. Gracze często rzucali sobie nawzajem wyzwania, aby sprawdzić, ile kolejnych uderzeń mogą wykonać, nie pozwalając lotce spaść.

Gra o starożytnych korzeniach

Gry z lotką są popularne już od 2000 lat, a dowody na ich istnienie można znaleźć w Indiach, Chinach, Japonii i Syjamie. W różne odmiany tej gry grały również rdzenne ludy Ameryki Północnej, w tym Kwakiutl, Pima, Salish i Zuni. W Europie Battledore & Shuttlecock były popularną rozrywką dla dzieci przez wieki, a starożytne rysunki przedstawiające tę grę znaleziono w Grecji.

Wersja japońska: Hanetsuki

W Japonii podobna gra znana jako Hanetsuki była tradycyjnie rozgrywana, często przez dziewczęta, w Nowy Rok. W Hanetsuki mogła grać osoba o dowolnej płci, a do gry używano prostokątnej drewnianej łopatki zwanej hagoita i kolorowej lotki, czyli hane.

Gra mogła być rozgrywana w pojedynkę, a gracz starał się utrzymać lotkę w górze tak długo, jak to możliwe, lub przez dwie osoby, które uderzają ją tam i z powrotem.

Zgodnie z tradycją, im dłużej lotka pozostawała w powietrzu, tym większą ochronę przed komarami gracze otrzymywali w nadchodzącym roku!!!

lotkipiorowe hanetsuki

Od pałki i lotki do badmintona

Przejście od Volanta do badmintona, jaki znamy dzisiaj, wiązało się z wprowadzeniem siatki i systemu punktacji. Gra stała się bardziej konkurencyjna, a gracze starali się trafiać lotką na połowę kortu przeciwnika. Sprzęt również ewoluował, a nowoczesne rakiety do badmintona są lżejsze i bardziej wytrzymałe niż dawne rakiety.

Podsumowanie

Gra w badmintona to świadectwo trwałego uroku tej prostej czynności, która ewoluowała w ekscytujący sport w który grają ludzie na całym świecie.

Ostatnie posty